טיולים על הר הכרמל

נחל לוטם
טיולים על הר הכרמל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יורם טהר-לב בן קיבוץ יגור, היושב למרגלותיו המזרחיים של הכרמל – קרא להר הכרמל "ההר הירוק כל ימות השנה" ולא סתם. החורש של הר הכרמל המורכב מעצי מחטים שונים ומאלונים ואלות ועוד חורש ארץ ישראלי יפיפה – עומד ירוק ורענן כל ימות השנה.

על ההר תמצאו מסלולים רבים בכל רמות הקושי. חלק מהמסלולים יוצאים ממש משכונות העיר והגישה אליהם היא פשוטה. כל המסלולים יפים, חלקם מפגישים אתכם מקרוב עם הצמחייה הירוקה וחלקם יביאו אתכם אפילו למפגש אינטימי עם חיות הבר הרבות החיות על ההר. כמובן, שכשאתם פוגשים יצור שכזה, שמרו על השקט ועל הכבוד הראוי לו ולכם במפגש מרגש שכזה.
הנה כמה רעיונות למסלולים וטיולים על הר הכרמל.

 

 • סיור בגן האם ונחל לוטם ובגן החיות של חיפה (4.5 ק"מ ממלון סאטורי)
  גן האם הממוקם במרכז הכרמל, ליד מסעדות ובתי קפה רבים של העיר – מפגיש אתכם באופן פשוט עם הטבע של הר הכרמל, על מדשאותיו הרחבות ועל העצים הרבים שלו. מכאן תוכלו גם לצאת למסלול הליכה מקסים העובר בנחל האכזב לוטם, היורד מראש הכרמל ועד לשכונות שפרינצק ושער העלייה הסמוכות לים. ומי שחשקה נפשו לפגוש כמה חיות ממש מקרוב, מוזמן לגן החיות המקסים של חיפה, הנמצא גם הוא בגן האם.
 • נסיעה מלאת יופי למוחרקה (24 ק"מ ממלון סאטורי)
  משמעות המילה מוחרקה בערבית היא מקום השריפה. על שום מה? על שום שכאן עמד אליהו הנביא והראה לעובדי הבעל שרק אלוהים עצמו יכול לעשות מה שבא לו ושהכוח שהם מייחסים לאלילים שלהם הוא מזויף. ולמי שלא זוכר את הפרטים הייתה שם הרבה אש והרבה דברים נשרפו…

  בעברית קוראים למקום היפיפה הזה קרן הכרמל, כי מאזורים שונים של עמק יזרעאל ועמק זבולון נראה המקום כבולט כמו קרן מההר הירוק. במקום ישנו מנזר ונוף מהפנט הפורש את עמק יזרעאל וזבולון, צפון הרי השומרון והר הגלבוע, וגם הרי הגליל והגלעד ואפילו החרמון נשקפים מכאן.

 • נסיעה קצרה ומהממת לאוניברסיטת חיפה, עוספיהודאלית אלכרמל (בין 10 – 20 ק"מ ממלון סאטורי)
  מי שאוהב נופים של הר בשילוב של ים יקבל בנסיעה הזו חוויה בלתי נשכחת של יופי מהפנט. הדרך המתפתלת (ומבקשת שימת לב רבה בנהיגה) בין הגבעות של רכס הכרמל מובילה אתכם ראשית אל אזור האוניברסיטה של חיפה ועד לעוספיה ודאלית אל-כרמל, שהם שני כפרים דרוזיים ציוריים שטובלים בתוך הירוק של עצי הכרמל והים הכחול שנפרש מתחת.

  הכפרים הדרוזיים האלה ידועים בהכנסת האורחים שלהם שכוללת לא מעט מסעדות אותנטיות והרבה רהיטים, שטיחים וחפצי אמנות לבית; חלקם אותנטיים דרוזיים וחלקם מודרניים. אבל, מה שבטוח שהאווירה הקסומה בכפרים האלה שווה את הביקור. לאורך הכביש תראו מסלולי טיול רבים היוצאים אל תוך היערות וגם אזורים מופלאים לעצור בהם לפיקניק וכמובן לשאוף אל קרבכם את כל היופי הזה.

 

 • שמורת טבע נחל מערות – ביקור אצל האדם הקדמון (24 ק"מ ממלון סאטורי)
  למרגלות הכרמל בצד המערבי ישנה מערה מופלאה המיוחסת לאדם הקדמון. לאורך השנים משנת 1924 נערכות שם עוד ועוד חפירות, המעלות ממצאים מרתקים. פרט למערה עצמה, ישנם בשמורת הטבע נחל מערות מספר מסלולים נפלאים בדרגות קושי שונות, חלקם מעגליים וקצרים וחלקם ארוכים יותר. הנוף מקסים והמסלולים עוברים ממש בתוך היערות וסמוך כל כך למקום שבו הסלע של הכרמל חשוף ומלא עוצמה על מערותיו הרבות.
דילוג לתוכן